Kontakt

Ermatiko OÜ är ett estniskt familjeföretag som grundades 1993. Familjeföretaget som började med tre arbetare är nu en stor konkurrent till företag som tillverkar stopp- möbler.

Företagets grundare tillverkade möbler redan innan Ermatiko grundades och nu har de över 50 års erfarenhet inom möbelindustrin.

Ermatikos möbler har varit tillgängliga i Skandinavien, Ryssland, Lettland, Tyskland och Nederländerna sedan slutet av 1990-talet. Just nu har vi över 400 återförsäljare i Skandinavien och Europa och största delen av våra produkter exporteras.

Ungefär 50 personer arbetar i Ermatiko och vårt totala produktionsområde är över 7000 m². En av produktionsanläggningarna ligger i utkanten av Tallinn, den andra i södra Estland och tack vare detta kan vi erbjuda logistiskt flexibla lösningar åt våra kunder.

Tack vare regelbundna investeringar i våra produktionsanläggningar och utrustning är vi en långvarig och tillförlitlig samarbetspartner. Vi väljer våra leverantörer med omsorg och väljer materialen vi använder väldigt noggrant så att kvaliteten på våra produkter inte försämras.

Vi är även öppna för samarbete med olika designers. Om någon större kund har sin egna idé och vision hittar vi en design som uppfyller kundens krav.

Vi försöker uppfylla varje kunds önskan personligen och erbjuder även leveranslösningar vid behov. Om vi kan göra kundens liv bekvämare på något sätt så kommer vi inte att tveka att göra detta.

Detaljhandel

DetaljhandelPärnu mnt 186, Tallinn

Telefon: +372 6032121Fax: e-post: sohvaoutlet@ermatiko.ee

Försäljningschefer

Kai TasaFörsäljningschef / kundansvarig

Telefon: +372 6055 262Fax: +372 605 5266e-post: kai@ermatiko.ee

Aivar FriedrichsonUtvecklingschef

Telefon: +372 6055 260Fax: +372 605 5266e-post: aivar@ermatiko.ee

Katre KorbByråassistent

Telefon: +372 6055 267Fax: +372 605 5266e-post: katre@ermatiko.ee

Administrering

Tarvi KuusikAdministrativ chef / försäljningschef

Telefon: +372 6055 261Fax: +372 605 5266e-post: tarvi@ermatiko.ee

Styrelsen

Erki KonsaVD / styrelseledamot

Telefon: +372 6055 263Fax: +372 605 5266e-post: Erki@ermatiko.ee

Merike KonsaFörsäljningschef / styrelseledamot

Telefon: +372 6055 265Fax: +372 605 5266e-post: Merike@ermatiko.ee

Aimi MurumäeHuvudansvarig revisor / styrelseledamot

Telefon: +372 6055 264Fax: +372 605 5266e-post: Aimi@ermatiko.ee

produktion och byrå

Öppet vardagar 8.00 – 16.00

Tööstuse 13, Laabi küla, Harku vald, 76922 Harjumaa
E-post: mail@ermatiko.ee
Webbsida: http://www.ermatiko.ee
Telefon: +372 6055 265; +372 6055 262
Fax: +372 6055 266

Öppet Mån – Fre 10-19; Lör 10-16
Pärnu mnt. 186
telefon: 603 2121
e-post: sohvaoutlet@ermatiko.ee

Telefon: +372 782 0112

Produktutveckling